Wszystkie aktualności

Tylko 5 minut wystarczy aby ustrzec się przed możliwością udaru niedokrwiennego mózgu. Wystarczy wziąć udział w naszej akcji !

W dniach 26 Sierpnia do 2 Września 2016r. nasza Fundacja, przeprowadzać będzie bezpłatne badania profilaktyczne "Kostka-Ramię":

 

     Sosnowiec 26-27 sierpnia

     Jaworzno 28-29 sierpnia

     Katowice 30-31 sierpnia

     Pszów 1-2 września

 

Bezpłatne badania profilaktyczne "Kostka-Ramię" będzie wykonywane przy użyciu urządzenia użyczonego nam w ramach V Społecznej Akcji Profilaktycznej Nagrody Zaufania Złoty Otis. Nowoczesny i sprawdzony klinicznie aparat Dopplex Ability automatycznie wyznacza wskaźnik kostka-ramię w trzy minuty. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania pacjenta.

 

Wskaźnik „kostka-ramię” (ABI, ang. ankle brachial index) pozwala oszacować ryzyko chorób układu naczyniowego. To one mogą być przyczyną udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwienia kończyn, które w skrajnych przypadkach może skończyć się amputacją.

 

Badanie to niestety jest mało popularne i rzadko wykonywane. Najczęściej przeprowadzane jest przez kardiologów i anestezjologów u osób poważnie chorych. A tak naprawdę powinno być wykonywane w ramach okresowych badań ogólnych oraz rutynowo raz w roku u osób, które ukończyły 50 rok życia. Badanie warto wykonać u dorosłych profilaktycznie, niezależnie od wieku. Ponadto, szczególnymi wskazaniami do badania są m.in. cukrzyca i problemy kardiologiczne.

 

Najczęstszą przyczyną schorzeń naczyń układu obwodowego jest miażdżyca – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Krajowy Konsultant w dziedzinie Angiologii. - Większość ludzi wie, że może ona być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że jednym z bardzo groźnych objawów 3 miażdżycy, często na początku niezauważalnym lub bagatelizowanym przez pacjentów, jest choroba naczyń obwodowych – PAD (skrót od ang. Peripherial Arterial Disease). Pierwsze jej symptomy łatwo zlekceważyć – kontynuuje profesor Sieroń. – Może to być lekki ból w łydce podczas chodzenia po płaskim terenie. Z czasem jednak ból staje się coraz silniejszy. Jeśli przystaniemy, drętwienie i ból ustępują po 5-10 minutach, ale powracają, gdy znowu zaczniemy iść. Nieleczona PAD może doprowadzić do ostrego niedokrwienia kończyny, a to w skrajnych przypadkach kończy się amputacją.

 

Proste badanie jakim jest wskaźnik Kostka-Ramię, które trwa zaledwie 3 minuty, może ustrzec nas przed możliwością udaru niedokrwiennego mózgu lub niedokrwieniem tętnic, grożącym amputacją nogi.

 

Do udaru niedokrwiennego dochodzi, kiedy światło naczynia krwionośnego zaopatrującego, któryś obszar mózgu zostanie zatkane przez zakrzep lub zator. Wtedy krew nie ma możliwości dotarcia do danego rejonu mózgu, na skutek czego zostaje on wyłączony z funkcjonowania.

 

Szacuje się, że co roku na udar niedokrwienny mózgu zapada od 60 do 90 tysięcy Polaków – mówi prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Krajowy Konsultant ds. Hipertensjologii. – Około 30 procent z nich umiera w pierwszym miesiącu od wystąpienia udaru, a co najmniej połowa pacjentów wprawdzie przeżywa udar, ale nie wraca już do pełnej sprawności i wymaga opieki innych osób. Wśród czynników ryzyka tej choroby najważniejsze są nadciśnienie tętnicze i migotanie przedsionków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – dodaje profesor Z. Gaciong.

 

Warto poświęcić chwilę aby sprawdzić czy i Ty nie jesteś w grupie ryzyka!

Interpretacjawyniku

 

 

foot logo

 

Dane kontaktowe

phonetel.: 32 298 77 77

mailfundacja@fundacjabliskociebie.pl

 

home ul. 3 Maja 13,
41-200 Sosnowiec

 

KRS: 0000404633

 

faceZnajdź nas na Facebook'u

 

Program PIT udostępniamy we współpracy z IWOP w ramach projektu
PITax.pl dla OPP.

Napisz do nas

Twój e-mail 
Twoje imię 
Treść 
   Przesyłając niniejszą wiadomość zostałam(em) poinformowany‚ że Administratorem danych osobowych jest Fundacja Blisko Ciebie z siedzibą w Sosnowcu (41-200) przy ul. 3 Maja 13. Z pełną informacją o podstawach‚ celach i czasie przetwarzania danych osobowych‚ dobrowolności ich podania‚ przysługujących w związku z przetwarzaniem uprawnieniach (żądania dostępu do nich‚ ich sprostowania‚ usunięcia‚ przeniesienia‚ ograniczenia przetwarzania‚ niepodlegania zautomatyzowaniu i profilowaniu‚ cofnięcia zgody na ich przetwarzanie‚ wyrażenia sprzeciwu‚ wniesienia skargi do organu nadzorczego)‚ kategoriach odbiorców‚ a także wszelkich pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 ust. 1 i ust. 2 RODO (Dz.U. L 119 z 4.5.2016)‚ mogę zapoznać się w dostępnej polityce prywatności zgodnej z RODO.  
Proszę przepisać. 
 Pomóż walczyć ze SPAMem!